Datové schránky v roce 2023
- Alena Ndiaye
- 29. 11. 2023
- Minut čtení: 2
Od ledna 2023 je datová schránka povinností pro všechny podnikající občany ČR, tedy i všechny OSVČ a Svobodná povolání. Nevíte, co že to vlastně datovka je, jak ji používat a co všechno její zřízení obnáší? To vše najdete v tomto článku.

Co je to datová schránka
Datová schránka slouží k elektronické komunikaci mezi vámi a českými úřady (např. finančním úřadem, úřadem práce, OSSZ,…), různými institucemi (např. zdravotními pojišťovnami), firmami nebo občany. Zjednodušeně řečeno je to jakási obdoba e-mailu, s jejíž pomocí posíláte úřadům určitá podání a úřad přes ní zase doručuje dokumenty vám, resp. fyzickým i právnickým osobám. Přes datovku se odevzdávají například přiznání k daním, hlášení nebo účetní závěrky a další dokumenty. Doteď ji měli za povinnost používat pouze úřady a právnické osoby. Od ledna příštího roku ji ale budou muset používat všichni podnikatelé.
Jak si datovou schránku založit?
Doteď bylo nutné, aby si všichni, kteří datovku nemuseli mít ze zákona, o založení zažádali. Od ledna 2023 je schránka založena všem výše zmíněným, automaticky. Také se automaticky založí všem fyzickým osobám, kteří využijí NIA (Národní bod pro identifikaci a autentizaci), tzn. že se založí všem těm, kteří při kontaktu s úřady na dálku využijí bankovní identitu nebo jiný elektronický prostředek vzdáleného ztotožnění. Do Datové schránky se přihlašujete svými individuálními přístupovými údaji, které jste obdrželi automaticky poštou, a to do vlastních rukou, bez možnosti náhradního doručení na adresu uvedenou v evidenci obyvatel.
Výhody datové schránky
Komunikace s úřady je bezplatná
Za komunikaci s úřady neplatíte žádné poplatky. Takže ušetříte nějakou tu korunu, kterou byste platili za doporučený dopis.
Flexibilita
Nemusíte čekat, až budou úřední hodiny a přizpůsobovat se časům, kdy jsou úředníci ve svých kancelářích. Datovou zprávu můžete poslat kdykoliv v průběhu dne i večera.
Přehlednost
Veškeré dokumenty budete mít přehledně na jednom místě a nemůže se vám tak stát, že nějaký důležitý dokument přehlédnete nebo omylem vyhodíte třeba společně s letáky. A pokud se bojíte, že i tak nějakou zprávu přehlédnete, můžete si aktivovat upozornění, které vám bude chodit do e-mailu, nebo si stáhnout aplikaci, která vás na nové zprávy bude upozorňovat sama.
Na co si dát pozor
Veškerá komunikace se státem bude možná vyřídit pouze elektronicky
Kdo rád drží nějaký papír v ruce, má bohužel smůlu. Tzn. že například daňové přiznání bude možné podat pouze elektronicky. Elektronicky se bude muset podávat také přihlášení k registraci a oznámení o změně registračních údajů, včetně příloh, které jsou jejich součástí.
Zprávy v datové schránce vydrží pouhých 90 dnů
Pokud je budete chtít uchovat déle, musíte si platit Datový trezor u České pošty. Další variantou, jak uchovat zprávy déle a zdarma je aktivovat si funkci v Portálu občana. Avšak i tak zpráva nezůstane v datové schránce. Nejjednodušší je si soubor stáhnout do svého počítače a uložit.
Datovou zprávu nelze vytisknout na ledajaké tiskárně
Jestliže si chcete uchovávat i papírovou formu datové zprávy, je nutné zažádat o převedení do listinné podoby prostřednictvím tzv. autorizované konverze. V tom případě je to brané jako originál. To však lze pouze na místech Czech Pointu a služba je zpoplatněná, a to 30 Kč za každou započatou stranu. V případě, že si zprávu vytisknete doma na tiskárně, je to brané pouze jako kopie, ne originál.
Dokument, který vám přijde do datové schránky, je po deseti dnech automaticky považován za doručený, proto je nutné pravidelně datovou schránku kontrolovat.
Související odkazy: MojeDatováSchránka.cz
Commentaires