• Alena Ndiaye

EET a prodej uměleckých děl v hotovosti

Elektronická evidence tržeb (e-tržby) je tu a s ní i potřeba přihlásit se k evidenci tržeb na Finančním úřadě. Podnikatelé - umělci, by se měli už nyní připravit na změnu jejich pokladního systému na elektrickou evidenci.


Třetí fáze, startující 1.5.2020 se týká mimo jiné i umělců vykonávající soustavnou podnikatelskou činnost na ičo a svobodných povolání, tedy registrovaných umělců.


Jak se do EET zapojit?

Osobou povinnou evidovat tržby je poplatník daně z příjmů fyzických nebo právnických osob, pokud mu plynou evidované tržby. Tedy, pokud váš příjem nedosahuje takové výše, aby vznikla povinnost platit daň z přijmu.


Stát nabízí 2 možnosti evidování tržeb:


- online elektronická verze EET - určena pro firmy s velkým množstvím hotovostních plateb


- zvláštní offline (papírová) verze EET - určena všem podnikatelům, kteří nejsou právnická osoba, nejsou plátci DPH, mají méně než 2 zaměstnance a mají příjem nižší než 600 tisíc ročně. Tato verze se týká právě umělců, kteří občas prodají svůj obraz hotově, ale jinak jsou jejich platby realizovány bezhotovostně.


Přihlášení k EET ve zvláštním režimu


Ze stránek eTržby https://www.etrzby.cz/cs/zvlastni-rezim, sekce Dokumenty, si stáhněte Vzor tiskopisu ŽÁDOST O POVOLENÍ PRO EVIDOVÁNÍ TRŽEB VE ZVLÁŠTNÍM REŽIMU

PODLE § 11a ZÁKONA O EVIDENCI TRŽEB.


Žádost vyplňte a odešlete na váš Finanční úřad, který do 30 dnů od obdržení vydá Rozhodnutí. Po vydání rozhodnutí obdržíte na tomtéž Finančním úřadě bločky účtenek, které budete používat pro hotovostní platby.

Použité bločky jste povinni archivovat pro případnou kontrolu. Jednou za 3 měsíce pak pošlete na Finanční úřad soupis vašich hotovostních tržeb. K tomu je určený tiskopis Oznámení tržeb, ke stažení na stránkách eTržby, sekce Dokumenty.


Praticky a jednoduše to zvládnete sami, nebo s podporou úřadů, které jsou připravené vám pomoci například na níže uvedené infolince.


Pro informace o EET byla zřízená celostátní Infolinka pro metodické dotazy tel: +420 225 092 392

79 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Prague, Czech Republic, ičo 01363581

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Pinterest

©2018 by Alena Ndiaye - Magna Arta Consulting s.r.o. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now