• Alena Ndiaye

Jak poslat obraz

Aktualizováno: 3. 10. 2021

Chcete poslat obraz klientovi nebo galeristovi a nevíte, jakou přepravní společnost využít?

S tímto problémem se potýká většina umělců. Udělali jsme pro vás malý průzkum aktuální nabídky doručovacích společností. Můžete využít služeb České pošty, Zásilkovny nebo portálu Balíkdozahraničí.cz. Jak postupovat a co vše to obnáší? To vše se dozvíte v tomto článku.

Pokud chcete poslat obraz, musíte nejdříve vědět, jak obraz správně zabalit. Není to nic těžkého.


Jak zabalit obraz

Na balení si dejte určitě záležet, obrazy jsou křehké a mohou se snadno poškodit. Pokud při přepravě dojde ke škodě kvůli špatnému balení, odpovídáte za ni vy.

Co k zabalení potřebujete? Připravte si bublinkovou fólii, lepicí pásku, fixační fólii nebo polystyrenové profily a kartonovou krabici z pětivrstvé lepenky. Lze použít i pevný klip z umělé hmoty.

Nejdříve zabalte obraz do bublinkové fólie a tu připevněte pomocí lepicí pásky. Dále obraz zabezpečte pomocí fixační fólie ve vrchní a dolní části obrazu. Místo fixační fólie můžete využít i speciální polystyrénové profily, které ochrání obraz a zabrání jeho pohybu. Takto zabalený obraz zasuňte do kartonové krabice. Kartonová krabice z pětivrstvé lepenky je nejvhodnější, je úzká a je snadné v ní obraz zafixovat, aby se nepohyboval. Krabici označte symbolem „Křehké“ a máte hotovo.

Teď už jen vyberte přepravní společnost.


Přepravní společnosti

Přepravní společnosti se liší zejména v tom, jak hodnotné předměty jsou ochotné přepravovat. V následujícím textu jsou jejich podmínky stručně a jasně vypsané. Vyberte si tu, která nejvíc vyhovuje vašim požadavkům.


Česká pošta

U České pošty můžete poslat obraz jako Cenný balík. Lze jej ocenit až do výše jednoho milionu Kč a odpovídá za něj přepravní společnost. Na poště jen vyplníte Podací lístek, Podací arch nebo Datový soubor a zásilku pak můžete pohodlně sledovat v online aplikaci. Dejte si ale pozor, u balíku s hodnotou vyšší než 30 000 Kč je potřeba splnit podmínku zvláštního balení. Maximální součet všech tří rozměrů zásilky nesmí přesahovat 300 cm. Více informací naleznete zde.


Zaslat

Služby společnosti Zaslat jsou oblíbené amatérskými malíři. Tato společnost ale nepřepravuje umělecká díla s vysokou hodnotou. Pokud posíláte cenný obraz, zvolte jinou z doporučovaných společností.

Jak tato služba funguje? Velmi jednoduše. Stačí vyplnit objednávku na webových stránkách, kde zadáte co, odkud a kam chcete zaslat. Poté zaplatíte a ve vámi zvolený den čekáte na kurýra, až vyzvedne vaši připravenou zásilku. Pokud chcete vědět víc, klikněte zde.


Zásilkovna

Přes Zásilkovnu nepošlete obrazy vyšší umělecké hodnoty. Zásilkovna přepravuje běžné předměty s hodnotou do 20 000 Kč. Pokud jejich cena tuto částku převyšuje, odpovídá za škodu pouze do 20 000 Kč. Tato společnost také klade důraz na kvalitní zabalení. Pokud je zásilka zničena v důsledku vadného zabalení, neodpovídá za škodu. Maximální délka jedné strany zásilky je 120 cm, součet tří stran nesmí přesahovat 150 cm.

Jak to funguje? Abyste mohli zaslat obraz přes Zásilkovnu, musíte se nejdříve registrovat na webových stránkách. Po registraci vložíte vaši zásilku do systému a vytisknete štítek, který nalepíte na zásilku. Dbejte na to, aby čárový kód byl nepoškozený a čitelný. Zásilku pak odnesete na nejbližší podací místo a její pohyb pak můžete sledovat na webových stránkách. Pro více informací klikněte zde.


Balíkdozahraničí.cz

Tato služba slibuje bezpečné a co nejkratší doručení obrazů po světě. Nemusíte se registrovat, stačí vyplnit jen objednávkový formulář. Doručí vaši zásilku téměř do všech koutů světa a vyřídí za vás i potřebné celní formality. Během přepravy můžete zásilku sledovat. Více informací o této službě naleznete zde.

Pár rad na závěr

  • Chcete poslat cenný obraz? Zvolte Českou poštu.

  • Jste amatérský malíř, váš obraz má malou hodnotu a nemáte čas? Využijte služeb Zaslat.cz.

  • Ceníte váš obraz do 20 000 Kč? Můžete využít Zásilkovnu.

  • Posíláte balík do zahraničí? Hodí se pro vás služby společnosti Balíkdozahraničí.cz.


Dejte mi vědět, jaké zkušenosti máte s přepravou uměleckých děl vy a zda využíváte i jiné přepravní společnosti. Vaše tipy a zkušenosti budu sdílet a mohou pomoci dalším umělcům.

279 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše