• Alena Ndiaye

Karel Papík - autor, vizuální umělec a malíř

Aktualizace: 11. led 2020

Ráda bych vám představila mého nového klienta, kterého možná znáte z jiného oboru, než je umění. Jeho oborem byl dlouho digitální svět her. Karel své obrazy dosud moc nesdílel, je to pro něj věc intimní a jsem ráda, že se mi jej podařilo přesvědčit ke spolupráci. Karlovy obrazy jsou o emocích, představách, vzpomínkách a touhách. Nejsou to konvenční obrazy, které mohou viset všude a pro každého. Jeho obrazy vyjadřují něco, ne něco zjevného, každodenního, ne vázu na stole, ne loďku v přístavu v zapadajícím slunci, ale něco, co je na okraji vědomí, v periferii našeho vnímání. Něco, co v nás kdesi je, nebo možná kdysi bylo, ale co už neumíme vnímat nebo jsme zapomněli jak.

Jeho tvorba se aktuálně zaměřuje na dva cykly

Cyklus "130" zobrazuje naše vnímání světa, když jsme ještě dětmi.

Karel ho popisuje takto: "Je fascinující, jak jinak vnímáme svět, když jsme ještě dětmi. Každý den je dobrodružstvím z objevování nového a neznámého. Jako děti se bojíme věcí, které pak v dospělosti pokládáme za banální a naopak - z některých věcí ještě necítíme strach, protože je ještě neznáme a teprve se s nimi seznamujeme. Láska je už konkrétní, smrt je ještě abstraktní."

Cyklus "00:01" je erotický, pornografický

Karel ho popisuje takto: "Některé představy, které máme, nesdílíme s každým. Některé nesdílíme s nikým, jsou jen naše. Je zvláštní dívat se na tyto obrazy v místech, kde je vidí i jiní lidé. Když se před takovým obrazem zastaví dva neznámí lidé, jejich myšlenky se protnou, jejich vnitřní intimita je narušena a nechtěně sdílena. To nás odhaluje a ten pocit může být paradoxně osvobozující."

Některé z jeho obrazů jste mohli vidět v rámci cyklu článků publikovaných portálem Psychologie.cz, které vycházely online v průběhu roku 2017. *

https://psychologie.cz/my-prihlizejici/ , https://psychologie.cz/demoni-z-detstvi/


Pokud už teď chcete vidět víc, navštivte Karlovo portfolio tady a teď – www.karelpapik.cz


55 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Prague, Czech Republic, ičo 01363581

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Pinterest

©2018 by Alena Ndiaye - Magna Arta Consulting s.r.o. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now