• Alena Ndiaye

Tajný trik designérů: ergonomie prostoru

Co se vám vybaví, když se řekne design interiérů?


Mnoho lidí hned napadne kreativní tvůrčí osoba, která Vám s radostí řekne jak správně vybrat koberec, aby dokonale ladil ke gauči, a jakou barvou vymalovat pokoj. Ale to přece každý sám nejlíp ví, jaká barva se mu libí. A navíc takové základy jako působení barev už jsou dávno známé.

Nikoho nepřekvapí že „teplé“ odstíny, jako žlutá a hněda, dělají prostor pocitově útulnější a takové „studené“ odstíny jako modrá a šedá mají opačný psychologický efekt. Vybrat si nábytek taky není problém – může to zabrat trochu víc času prohlédnout celou nabídku na trhu a najít to, co by se Vám líbilo, ale nakonec, dá se to zvládnout i bez pomocníka. Tak proč byste vůbec měli zapojovat designera do procesu tvorby návrhu vašeho interiéru?


Odpověď je jednoduchá: zkušený designer Vám opravdu usnadní život, ušetří čas, peníze a překvapivě i zdraví. Hlavním cílem designera, kromě toho, aby interiér vypadal elegantně, je, aby prostor byl ergonomický - tedy praktický a bezpečný pro denním užívání. Do ergonomie patří mnoho disciplín od anatomie po psychologii. Je to jeden z nejzásadnějších prvku každého design projektu.  Zkušený profesionál přesně ví, jaký primární úkol bude splňovat místnost a kdo bude jejím uživatelem. Zcela odlišná ergonomická kritéria budou u ložnice pro starší pár, nebo dětský pokoj, či domácí pracovnu pro umělce. V každém z těchto případů budou brány v potaz odlišné parametry nábytku v souladu s individuálními potřebami, fyzickými parametry obyvatelů a velikosti místnosti. Individuálně přizpůsobený interiér vám v první řádě zachová zdraví a přinese celkový pocit pohodlí. Tak například špatně sestavený pracovní prostor může způsobit zdravotní problémy se zády (nevhodná židle a stůl), zrakem (špatné světlo) a nakonec úplně zničit pracovní náladu nedostatkem místa. Nejvíce se to projevuje v kuchyni, u jidelního stolu, ale i jinde... Pokud designer pracuje na dětském pokoji, tak rozhodně bude volit ekologičtější varianty nábytku bez použití lepidel a jiných chemických látek, které by ale nemuseli vadit dospělým. Vzhledem k tomu, že dítě poroste, zvolí nábytek-transformer, který bude „růst“ společně s dítětem a pomůže ušetřit rodinný rozpočet.  Do kvalitně zpracovaného ergonomického interiéru spadá i správné osvětlení. Světlo povzbuzuje náladu a podílí se na vytváření příjemné atmosféry má vliv na naši náladu a ovlivňuje biorytmus každého člověka.  Se světlem jsou spojené i takové technické znalostí jako optimální umístění zásuvek, vypínačů i ovladačů, Ergonomickým se může stát každý prostor, pokud to toho investujete více pozornosti anebo zapojíte profesionála, který Vám kvalifikovaně poradí jak na to.


Tak to byl jen malý náhled do zákulisí interiérového designu.

Ať je Váš dům nejen ergonomický, ale taký plný lásky a štěstí. :-)
40 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Prague, Czech Republic, ičo 01363581

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Pinterest

©2018 by Alena Ndiaye - Magna Arta Consulting s.r.o. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now